Nie kupuj ragdolla...


1. Jeśli nie lubisz futra w kawie ! 
Jak większość futrzastych zwierząt, tak samo koty rasy ragdoll mają obfite futerko, które lubia gubić sezonowo. Są koty które gubią je obficie z zimy na lato, ale są też takie z których obficie sypie sie cały okrągły rok ! Jeśli chcemy by futro naszego kota było piękne, puszyste i zadbane - nie używamy do tego furminatorów, które wyrywaja futro, nie golimy kota na łyso w lecie . Godzimy się z futrem w kawiem na kanapie, na ubraniach, na skarpetkach  . Wszędzie. Zaprzyjaźniamy się z rolką do odkłaczania  ! :)

2. Jeśli jesteś alergikiem !
Koty rasy ragdoll nie są antyalergiczne ! Wręcz przeciwnie ! Alergen tkwi oczywiście w ślinie,łoju i naskórku, ale z powodu dużej ilości futra - unosi się wszędzie. Jest wiele osób, które ma alergie a mimo to posiada koty. Musi to być świadoma decyzja , walki z alergią .

3. Jeśli nie masz czasu na pielęgnacje kota !
Ragdolle poza standardowym czesaniem futra , wymagaj także regularnego obcinania pazurków, dbania o suplementacje kwasów omega oraz podawania regularnie pasty odkłaczającej . Zdarzają się także cudowne egzemplarze, które kochają ubrudzić dupcie w kuwecie ... Taką dupeczke trzeba czymprędzej umyć , zanim usiądzie na stole ;) 

4. Jeśli nie jesteś uczuciową osobą!
Ragdolle ( w większości) uwielbiają tulić się do człowieka, siedzieć na kolanach, być noszone na rękach. Kochają towarzystwo człowieka . Większość z nich naprawde mocno tego potrzebuje. Jeśli jednak szukasz kota niezależnego - nie kupuj ragdolla. 

5. Jeśli nie planujesz mieć dwóch kotów.
Wiesz czym jest ragdolloza? To coraz bardziej popularna jednstka chrobowa ;) . Jest niczym innym jak uzależnieniem od ragdolli. Rozumiesz? Kupujesz jednego i chcesz kolejnego i kolejnego ...
 

6. Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić mu dobrego jedzenia, odpowiedniej suplementacji i opieki weterynaryjnej.
Zakup kota to dopiero początek wydatków ! By nasz maluch odpowiednio się rozwijał należy pieczałowicie dbać o jakośc pożywienia , dobór suplementów . Ponadto należy robic ragdollom regularne badania serca pod kątem HCM (u kardiologa ) , regularne badnia krwi .Wszystko kosztuje i wymaga czasu.

7. Jeśli chcesz mieć kotka wychodzącego .
Ragdolle to koty domowe. Są zbyt ciapowate i zbyt piękne by wypuszczać je samopas po mieście. Jeśli chcesz cieszyć się długim życiem swojego kota, nie wypuszczaj go na dwór. Nie jest mu to potrzebne do szczęścia . Na dworze czai się zbyt dużo niebezpieczeństw , które mogą uśmiercić Twojego pupila .

8. Jeśli w domu jest agresywne dziecko.
Nie jest to prawdą, że koty tej rasy nie odczuwają bólu ! Nie mają w sobie agresji i poddają się często naszym zachowaniom, ale nadal czują ! Jeśli Twoje dziecko nie umie traktować kota z poszanowaniem jego granic, nie kupuj ragdolla. Zamiast odważnego i wspaniałego kota, może się okazać, że Twój ragdoll zmieniłby sie w płochliwego , niebezpiecznego kociaka . Naucz dzieci postępować z kotami, zanim kupisz ragdolla.

9. Jeśli szukasz maskotki, która będzie grzecznie siedziec na półce.
Mitem jest iż ragdolle to koty niskopodłogowe i leniwe. Może po 3 roku życia mniej im sie chce , ale to nadal koty! Uwielbiają polować na wędki, biegać za laserem, piłką. Lubia bawić się nawet w środku nocy ! To bardzo radosne zwierzaki. Większość także uwielbia się wspinać na najwyższe elementy naszego mieszkania . Takie mieszkanie też należy dobrze przygotować do posiadania kota !

10. Jeśli wolisz psy, ale kupujesz kota bo nim nie trzeba sie "tyle zajmować".
To najczęstszy błąd jaki popełnia większość osób, które pierwszy raz kupują kota. Wydaje im się, że skoro z kotem nie trzeba wychodzić na długie spacery i uczyć go posłuszeństwa, to nie trzeba z nimi robić nic więcej poza wymiana kuwety i karmieniem. BZDURA! Ragdoll potrzebuje codziennej dawki zabawy, potrzebuje odpowiedniego przystosowania przestrzeni w domu (wysokie półki, sćieżki, drapaki, legowiska), wymaga dużej ilości pieszczot i zainteresowania ! Ragdolle sa jak małe dzieci ... Jeśli nie będziesz sie nim zajmować, da Ci o sobie znać !

11. Jeśli kochasz wszystkie kwiaty !
Posiadając ragdolla musisz nauczyć się które rośliny mogą być w Twoim domu,a których musisz się pozbyć na zawsze. Lista jest długa. Koty bardzo chętnie obgryzają liście kwiatów, nawet jeśli są one dla nich trujące. 


Jeżeli wszystkie "złe wiadomości" o tej rasie nie zniechęciły Cię do zakupu ragdolla... To koniecznie KUP RAGDOLLA! One są tak wspaniałe jak słyszałeś ! Dokonaj mądrego wyboru hodowli z której go kupisz i zdaj się na doświadczenie hodowcy . Nie trzymaj się kurczowo portfela sugerując się jedynie ceną ! Wybierasz towarzysza i hodowce na conajmniej 15 lat ! Wybieraj mądrze !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.